Jak odchudzić tradycyjne polskie potrawy?
MICHAŁ WRZOSEK • dawno temu • 1 komentarzSchabowy, mielony, gołąbki, pierogi z okrasą, sernik z rodzynkami… Tradycyjna kuchnia polska różni się w zależności od regionu, istnieją jednak pewne elementy, z którymi kojarzy nam się większość rodzimych przepisów. Są nimi chociażby stosunkowo wysoka zawartość tłuszczu (masła, smalcu). Jak modyfikować przepisy tak, aby nie powodowały one u nas niepożądanego przyrostu kilogramów, a jednocześnie pozwalały zachować charakter polskiej kuchni? Przeczytaj koniecznie!
Przy tradycyjnych polskich potrawach problem stanowi nie tylko stosunkowo wysoka zawartość tłuszczu (masła, smalcu), ale także częste smażenie potraw czy niektóre charakterystyczne składniki, do których zaliczyć możemy: ziemniaki, wieprzowinę, kapustę, twaróg czy jabłka.
Chociaż taki sposób żywienia ma swoje uwarunkowania w kulturze i klimacie obszaru, na którym mieszkali nasi przodkowie, w świetle obecnej wiedzy nie wszystkie najważniejsze dla naszej kuchni potrawy są optymalne dla naszego zdrowia i… figury. Typowe polskie dania mogą być jedną z przyczyn nadmiernej masy ciała i wielu wynikających z tego powikłań.
Jak temu zaradzić? Zmodyfikuj przepisy!
Kotlet schabowy z ziemniakami i mizerią
Czy istnieje bardziej tradycyjny, niedzielny obiad niż kotlet schabowy podany z ziemniakami i mizerią? Większości z nas odpowie odpowie prawdopodobnie "nie", mimo że doskonale wiemy, że nie jest to potrawa idealna dla kogoś, kto jest właśnie na diecie odchudzającej. Ale dieta to na pewno nie powód, żeby odmawiać sobie jedzenia, które lubimy. Wystarczy poszukać sposobu, aby nieco "odchudzić" ten klasyczny przepis. Na początek, przyjrzyjmy się poszczególnym składnikom tej potrawy.
W roli głównej mamy panierowane w jajku i bułce tartej wieprzowe mięso, tradycyjnie smażone na smalcu — jak zapewne się domyślasz, istnieje kilka sposobów na zredukowanie kaloryczności tak przygotowanego mięsa.
Po pierwsze, wybierz kawałek mięsa bez widocznych kawałków tłuszczu, a jeżeli nie zależy Ci na smaku wieprzowiny, można zamienić ją na chudsze mięso drobiowe (z kurczaka lub indyka). Po drugie, niezwykle korzystna będzie lekka modyfikacja panierki. Zamiast bułki tartej lub mąki możesz użyć zmielonych płatków owsianych — zawierają one dużo błonnika pokarmowego, który sprawi, że danie będzie jeszcze bardziej sycące.
Co ze smażeniem? Ważne, żeby ilość tłuszczu wchłonięta przez kotlet nie była zbyt duża, dlatego na patelnię wlej niewielką ilość oleju, a następnie dobrze go rozgrzej, dzięki temu Twój kotlet nie będzie ociekał tłuszczem. A ziemniaki? Wbrew pozorom, gotowane ziemniaki wcale nie są wrogiem diety redukcyjnej, możesz je więc zachować w jadłospisie. Pamiętaj jedynie, aby unikać dodawania do nich masła lub polewania pozostałym po smażeniu olejem.
Na koniec, mała sugestia dotycząca mizerii. Zamiast tradycyjnej śmietany użyj do jej przygotowania jogurtu — zawiera on jedynie około 2 proc. tłuszczu, w porównaniu do 12 lub 18 proc., które znajdują się w śmietanie to spora różnica.
Placki ziemniaczane
Ze śmietaną, z cukrem, a może z gulaszem? Placki ziemniaczane to jedna z najbardziej uniwersalnych potraw, która może być podawana zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Czy istnieje jednak sposób, aby odchudzić samą bazę, czyli delikatne i chrupiące smażone placuszki?
Większość nadmiarowych kalorii w tej potrawie pochodzi z oleju. W najbardziej tradycyjnej wersji danie to jest przygotowywane na głębokim tłuszczu. Najprostszym sposobem na zredukowanie liczby kalorii zawartej w plackach ziemniaczanych jest więc przygotowanie ich w wersji pieczonej — piekarnik wystarczy rozgrzać do 200 stopni, a następnie placuszki piec przez około 25 minut.
Ta prosta zmiana techniki wykonania pozwoli nam znacząco odchudzić tę pyszną potrawę. Innym ciekawym pomysłem na przygotowanie tego dania może być zamiana warzywa, z którego je wykonujemy. Co prawda, nie będą to wówczas placki ziemniaczane, jednak warto dać szansę takiemu przepisowi i placki wykonać na przykład z cukinii. Cukinia to niezwykle wartościowe warzywo, które zawiera aż 80 proc. mniej kalorii niż ziemniak — tak przygotowane placuszki cukiniowe możesz podać, np. z mało kalorycznym sosem tzatziki, na bazie jogurtu naturalnego.
Kanapki ze smalcem
Kanapki ze smalcem — jedna z najbardziej kalorycznych, ale też najsmaczniejszych i najprostszych przekąsek polskiej kuchni. Czy da się jednak sprawić, aby smalec stał się… mniej tłusty? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak!
Jak zapewne wiesz, smalec składa się właściwie jedynie z tłuszczu, dostarczając w 100 g aż 900 kilokalorii. Czy wiesz jednak, że smalec o smaku niezwykle zbliżonym do oryginału, możesz uzyskać z… białej fasoli? Wystarczy, że fasolę ugotujesz, a następnie zblendujesz na gładkie puree. Tak przygotowany smalec możesz doprawić swoimi ulubionymi dodatkami — jabłkiem, cebulką, majerankiem czy ogórkiem kiszonym. I gotowe! Ta alternatywa klasycznego smalcu to naprawdę pyszny dodatek do kanapek, o zawartości kalorii o pięć razy mniejszej niż standardowy tłuszcz zwierzęcy.
Sernik
Jak sernik, to z rodzynkami, czy bez? To chyba najczęściej zadawane w kontekście tego tradycyjnego, polskiego ciasta pytanie. Niezależnie jednak od tego, jaka jego wersja smakuje Ci najbardziej, warto wiedzieć, jak zadbać o to, żeby to uwielbiane przez ciasto nie było przyczyną problemów z nadmiarowymi kilogramami. Jak tego dokonać?
Na początku warto zastanowić się, jakie składniki są nam potrzebne, aby przygotować tradycyjny sernik. W skład najbardziej klasycznej wersji tego ciasta wchodzą: ser twarogowy, jajka, cukier, masło, śmietanka oraz odrobina mąki.
Pierwszym krokiem do odchudzenia sernika może być pozbycie się z niego składnika, który nie jest nam niezbędny — śmietanki (w której zawartość tłuszczu to aż 32 lub 36 proc.!). Drugą zmianą, jakiej możemy dokonać w podanym powyżej wykazie składników, jest rezygnacja z dodatku cukru. Nie oznacza to jednak, że sernik nie będzie słodki. Wystarczy, że zamienimy standardowy cukier na ksylitol lub ertytrol, a uda nam się znacznie obniżyć kaloryczność ciasta — ksylitol zawiera około 40 proc. mniej kalorii niż cukier, zaś ertytrol nie zawiera ich wcale.
Dodatkowo, warto wybrać ser twarogowy chudy (lub ewentualnie półtłusty), co pozwoli nam pozbyć się pewnej ilości nadmiarowych kalorii, które znajdują się w tłustej wersji tego produktu. Do tak przygotowanej masy sernikowej możemy dodać wybrane dodatki — i gotowe — czas rozkoszować się jednym z najpyszniejszych deserów tradycyjnej, polskiej kuchni!
Jak widzisz, tradycyjna kuchnia polska wcale nie musi tuczyć. Wystarczy, że wykorzystasz kilka kulinarnych sztuczek, a będziesz cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem, bez obawy o nadmiarowe kilogramy. Pamiętaj, że zawarte tu wskazówki mogą posłużyć Ci również w innych przepisach. Wybór należy do Ciebie!
Michał Wrzosek
Centrumrespo.pl
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze